SZKOLENIE PŁYWAKÓW

Trening:
W zależności od wieku dzieci treningi mają różną objętość oraz mniejszą lub większą częstotliwość. Zawodnicy z grupy w Com-Com Zone Prokocim trenują 4 razy w tygodniu po 90 minut i są to treningi wyłącznie w wodzie. W Com-Com Zone Nowa Huta grupa dzieci starszych trenuje 6 razy w tygodniu w wodzie oraz 3 razy w tygodniu odbywają trening "na lądzie". Grupa dzieci młodszych trenuje 6 razy w tygodniu w wodzie oraz 1 raz w tygodniu "na lądzie".

Podstawowe umiejętności:
Dzieci, które chcą wstąpić do sekcji pływackiej muszą posiadać podstawowe umiejętności lokomocyjne w środowisku wodnym. Po rozpoczęciu treningów w Akademii poddawane są intensywnemu szkoleniu, którego celem jest nauka pływania wszystkimi stylami pływackimi oraz poznanie przepisów pływackich. Po rocznym cyklu szkoleniowym zawodnicy mogą wystartować w profesjonalnych zawodach pływackich.

Szkolenie:
Wśród dzieci najmłodszych najważniejsze jest doskonalenie pływania wszystkimi stylami pływackimi czyli budowanie tzw. wszechstronności stylowej oraz gibkość. Na późniejszych etapach szkolenia dzieci ukierunkowuje się stylowo - intensywniej trenują style, w których lepiej się czują i do których mają większe predyspozycje.
Wraz z ukierunkowaniem stylowym wprowadza się specjalistyczny trening "na lądzie" oraz różne metody treningowe kształtujące siłę, szybkość i wytrzymałość.

Pływaków dzielimy według wieku:
  • Dzieci 10-11 lat 
  • Młodziki 12-13 lat
  • Juniorzy młodsi 14-15 lat
  • Juniorzy 16-18 lat
  • Młodzieżowcy 19-23 lat
  • Seniorzy +24
W poszczególnych kategoriach wiekowych organizowane są Mistrzostwa Polski. Dla dzieci jest to ogólnopolski sprawdzian wytrzymałości i wszechstronności stylowej. Młodziki biorą udział w Międzywojewódzkich Drużynowych Mistrzostwach Młodzików. Juniorzy młodsi, Juniorzy, Młodzieżowcy oraz Seniorzy rywalizują w Mistrzostwach Polski.

Mistrzostwa Polski podzielone są na dwie kategorie: zimową (na 25 metrowym basenie) oraz letnie (na 50 metrowym basenie). 
Podczas Seniorskich - Głównych Mistrzostw Polski (na których startują zawodnicy od 14 roku życia) pojawia się możliwość wypełniania minimum na zawody międzynarodowe, jak Olimpiada, Mistrzostwa Świata, Europy (minimum określane jest przez Polski Związek Pływacki).